Vnetje ušes pri psih: simptomi, vzroki, zdravljenje in preprečevanje
Ali ste vedeli da...
-
kar 20 % psov ima določeno obliko bolezni ušes.
-
so psi bolj nagnjeni k vnetju ušes kot ljudje zaradi oblike njihovih ušesnih kanalov.
-
je ključna preventiva - naučite se, kako varno očistiti ušesa vašemu psu.
-
če vaš pes kaže katerega od pogostih znakov vnetja ušes, je pomembno, da čim prej obiščete veterinarja.
Mnogi lastniki psov se naučijo prepoznati znake okužbe ušes: cviljenje, praskanje in tresenje glave so pogosto prvi simptomi.
Vnetja ušes so pogosta pri psih, zlasti pri tistih z visečimi ušesi, kot so baset in koker španjel. Ocenjuje se, da 20 % psov trpi za določeno obliko bolezni ušes, ki lahko prizadene eno ali obe ušesi. Na srečo pa obstajajo metode, s kateremi lahko zmanjšate trajanje in resnost teh težav.
Poznamo tri vrste vnetja ušes: vnetje zunanjega ušesa, vnetje srednjega ušesa in vnetje notranjega ušesa. Najpogostejše je vnetje zunanjega ušesa, pri katerem vnetje prizadene sloj celic, ki obdaja zunanji del ušesnega kanala. Vnetje srednjega in notranjega ušesa se nanašata na okužbe srednjega in notranjega ušesnega kanala. Te okužbe so pogosto posledica širjenja okužbe iz zunanjega ušesa. Vnetje srednjega in notranjega ušesa lahko postane zelo resno in lahko povzroči gluhost, paralizo obraza in vestibularni nevronitis, zato je pomembno preprečiti okužbe in zgodaj poiskati pravilno zdravilo, ko se težave pojavijo.
Kateri so simptomi vnetja ušesa pri psih?
Razen vidnega voska in izcedka v ušesnem kanalu, nekateri psi ne kažejo nobenih simptomov okužbe ušes. Vendar se pri teh lahko kažejo sledeči znaki:
-
Tresenje glave
-
Praskanje po prizadetem ušesu
-
Temen izcedek
-
Neprijeten vonj
-
Rdečina in otekanje ušesnega kanala
-
Bolečina
-
Srbenje
-
Kraste v ušesih
Kateri so simptomi vnetja ušesa pri psih?
Pasji ušesni kanal je bolj vertikalen kot človeški, tvori obliko črke L, ki ima tendenco zadrževanja tekočine. To naredi pse bolj nagnjene k vnetju ušes. Vnetja ušes običajno povzročajo bakterije, glivice ali kombinacija obojega. Pri mladičih so lahko vir okužbe tudi pršice v ušesih.
Dejavniki, ki lahko vašega psa naredijo dovzetnega za okužbe ušes, vključujejo:
-
Vlaga, ki lahko ustvari vrhunsko okolje za rast bakterij in glivic
-
Alergije, ki povzročajo bolezni ušes pri okoli 50 % psov z alergijskimi kožnimi boleznimi in 80 % psov z občutljivostjo na hrano
-
Endokrine motnje, kot je bolezen ščitnice
-
Avtoimunske motnje
-
Nabiranje voska
-
Tuja telesa
-
Poškodba ušesnega kanala
-
Pretirano čiščenje ušes
Natančna diagnoza potrebna za okužbe ušes pri psih
Če vaš pes kaže katerega od pogostih znakov vnetja ušes, je pomembno, da čim prej obiščete veterinarja. Hitro zdravljenje je potrebno za boljše počutje psa, ampak tudi za preprečevanje širjenja okužbe na srednje in notranje uho. Ne poskušajte zdraviti okužb ušes doma.
Pripravite se, da veterinarju posredujete čim več informacij in opišete zgodovino teh težav. To je še posebej pomembno pri okužbah ob prvem zdravljenju ali če obiščete novega veterinarja. Vaš veterinar bo želel vedeti naslednje:
-
Trajanje različnih simptomov, kot so bolečina, otekanje, izcedek in vonj
-
Če ima vaš pes kakšne alergije
-
Če vaš pes jemlje zdravila
-
Kaj pes je
-
Kako pogosto čistite ušesa psa in katere izdelke uporabljate
-
Ali so dlake v ušesih vašega psa prirezane
-
Nedavne dejavnosti, kot so kopanje psa, striženje ali plavanje
-
Ali ima vaš pes zgodovino vnetja ušes, kdaj so se pojavila in kako so se zdravila
Po anamnezi vašega ljubljenčka bo veterinar opravil fizični pregled. V težjih primerih lahko veterinar priporoči tudi sedacijo psa, da olajša pregled ušesnega kanala. Veterinar bo ocenil obe ušesi, pregled pa lahko vključuje:
-
Vizualno oceno iskanja znakov, kot so rdečina, oteklina in izcedek
-
Pregled z otoskopom, ki omogoča oceno ušesnega kanala in bobniča
-
Nežno palpacijo ušesa za oceno ravni bolečine
-
Mikroskopski pregled vzorcev, odvzetih z brisom ušesa
-
Kultura vzorcev iz ušesa
-
Biopsijo ali rentgenske slike v težkih ali kroničnih primerih
Kako se izvaja zdravljenje vnetja ušes pri psih?
Vaš veterinar bo temeljito očistil ušesa vašega psa z medicinskim sredstvom za čiščenje ušes. Prav tako vam lahko predpiše sredstvo za čiščenje ušes in zdravila, ki jih boste uporabljali doma. V težkih primerih lahko veterinar predpiše oralne antibiotike in protivnetna zdravila.
Večina enostavnih okužb ušes se reši v roku 1-2 tednov, ko se začne ustrezno zdravljenje. Vendar lahko težke okužbe trajajo mesece ali pa postanejo kronični problem.
V primerih težke kronične bolezni, kjer drugi tretmaji niso uspeli, lahko veterinar priporoči operacijo, kot je popolna odstranitev slušnega kanala (TECA). TECA z operativnim posegom odstrani ušesni kanal, odstrani bolno tkivo in preprečuje ponoven pojav okužbe.
Pomembno je natančno slediti navodilom vašega veterinarja in se vrniti na vse priporočene preglede. Napake pri zdravljenju vašega ljubljenčka lahko povzročijo ponoven pojav okužbe. Še posebej je pomembno, da porabite predpisana zdravila, tudi če se zdi, da je pes bolje. Nepopolno zdravljenje lahko vodi do dodatnih težav, kot so rezistentne infekcije.
Prav tako je organizem med vsakim vnetjem veliko bolj ranljiv, zato je potrebno paziti, da je imunski sistem vašega ljubljenčka na visoki ravni. Najbolje je, če uporabljate metode, ki so 100% naravne in se lahko kombinirajo s različnimi terapijami kot je Apipet Immuno (prehransko dopolnilo).
Ali se lahko okužbe ušes pri psih preprečijo?
Kot pri večini bolezni, je tudi pri vnetju ušes preventiva vedno najboljša. Prekomerna vlaga je pogost vzrok vnetja ušes, zato obvezno temeljito posušite ušesa svojega psa po kopanju in plavanju.
Če je vaš pes nagnjen k kroničnim ali ponavljajočim se okužbam ušes, vam lahko prepoznavanje vzrokov, kot so alergije, pomaga pri preprečevanju novih okužb.
Čiščenje ušes vašega psa doma lahko prav tako pomaga preprečiti okužbe ušes.
Kako psu očistiti uho?
-
Napolnite kanal s sredstvom za čiščenje in zunaj masirajte navpični ušesni kanal.
-
Očistite kanal z uporabo vpojne gaze.
-
Ne uporabljajte papirnatih brisač ali vate.
-
Palčke za ušesa so lahko koristne za čiščenje zunanjih delov ušes, vendar se izogibajte uporabi v ušesnem kanalu, saj lahko nevede potisneš ostanke globlje v kanal.
Zaključek
Vnetje ušes pri psih je pogosta skrb lastnikov hišnih ljubljenčkov. Gre za stanje, ki najpogosteje nastane zaradi vlage, bakterijskih ali glivičnih okužb, alergij ali anatomske strukture ušes.
Najpomembnejša je preventiva, ki vključuje redno higieno ušes psa, suhost in skrbno nego, še posebej pri psih z velikimi ušesi. Prav tako je pomembno pravočasno prepoznati simptome vnetja ušes. S pravočasnim prepoznavanjem simptomov in veterinarsko pomočjo boš omogočil svojemu ljubljenčku čim hitrejše okrevanje.